Tésa története
Tésa az Ipoly-mente legkisebb települése területileg és népességileg egyaránt. A szlovák határ mentén fekszik. Lakossága: 98 fő, belterülete: 61 ha, külterülete: 442 ha.
A települést a középkorban alapították. Az első, községről szóló írásos emlék 1221-ből származik (forrás: Váradi Regestrum), ami még Tesa villa néven említi Tésát. 1288-ban pedig már a mai nevén szerepel - erről az Árpád-kori oklevelek tanúskodnak. A török hódítás idején elnéptelenedett, ám a XVIII. században újratelepült, de az eredeti helyétől keletre.
Határ menti kis falucska az Ipoly völgyében, a Börzsöny északnyugati lábánál. A falu a mai helyére a törökök visszavonulása után települt, ekkor az ország távolabbi vidékeiről is telepítettek ide magyar családokat. A századok folyamán több nemesi család is birtokolta Tésát.
A keskeny völgyben fekvő település egyutcás. A község egyes részein a hajdani csűrös település nyomai is felfedezhetők. A mai adatközlő visszaemlékezések szerint a század elején csak néhány jobbágy család élt a faluban.
A község fejlődése szempontjából meghatározó jelentőségű volt a Foglár család. A XVIII. sz. első felében kastélyt építettek és a Majori-dűlőben kis templomot emeltettek, alatta családi kriptával. Mivel ezt a templomot az Ipoly áradásai veszélyeztették, 1775-ben a kastély közelében felépítették a ma is álló Római katolikus Szentháromság-templomot (Foglár György, egri kanonok). A barokk kastélyban vendégeskedett Jókai Mórt és Petőfi Sándort is.
Boronkay Lajos politikus, Kossuth kormánybiztosa (1810–1863)
A XIX. században a falu a Boronkay-, majd a Jankovich-család birtoka lett. Ebben az időben virágzott a juhtenyésztés és a gyümölcstermesztés, az Ipoly vizére malom épült. A lakosság is növekedett, többségében zsellérek, cselédek laktak a községben.
A XIX. század végén 180 lakosa volt Tésának. Ez a fejlődés Trianon után megtorpant, majd az utóbbi évezredben csökkenő tendenciát mutatott. Ma már iskola sincs a községben. A hanyatláshoz többek között talán az is hozzájárul, hogy a falu tömegközlekedési szempontból éppen csak megközelíthető: munkanapokon csupán két buszjárat indul (egy reggel, egy délután) Vámosmikoláról, hétvégén egyáltalán nincsen tömegközlekedés. Így ez a kis falu Pest vármegye tömegközlekedés szempontjából legelzártabb települése. A falusi turizmus fellendülése sokat jelenthetne Tésa számára.
2017. január 8-án itt dőlt meg az addigi magyarországi hidegrekord (napi országos legkisebb minimumhőmérséklet) -28,1 fokkal. A szomszédos Szlovákiában lévő Ipolyszakállos településen -31,2 fokot mértek ezen a napon, hajnalban.
Népessége alapján a vármegye és Közép-Magyarország legkisebb települése.